VYBERTE BARVU

Jak efektivně přestat s videohrami: Praktické tipy a triky

Jak efektivně přestat s videohrami: Praktické tipy a triky

Úvod do problematiky hraní her

Víme všichni, jak jsou hry návykové a jak snadno nás pohltí. Ať už jde o videohry, mobilní aplikace nebo dokonce deskovky, jejich lákavost je neodolatelná. Já sama jsem se několikrát přistihla, jak si říkám „jen ještě jednu úroveň“ nebo „jen dohrát tento quest“ a pak najednou zjistím, že je tři hodiny ráno. Jistě znáte ten pocit, když ta digitální či fyzická zábava pohltí každý volný okamžik vašeho času. Je to jak jízda na horské dráze plná vzrušení, ale také napětí a frustrace, když vám v poslední úrovni dochází životy nebo baterie. Hraní her může být skvělým relaxem a způsobem trávení volného času, ale jakmile se z toho stane závislost nebo dokonce únik od realit, je na čase zatáhnout za brzdu.

Vědomí problému je první krok

Jakmile si uvědomíme, že hraní her začíná mít negativní dopad na náš život, či už je to poškození vztahů, zanedbávání práce, školy nebo osobního rozvoje, porucha spánku, je nejvyšší čas začít jednat. Vzpomeňme na staré dobré přísloví „Všeho s mírou“, které je důležité i tady.

Rozpoznání triggerů, které vás vedou k hraní

Mnohdy nás k hraní vedou určité spouštěče nebo emocionální stavy. Pro někoho to může být nuda, pro jiného způsob, jak utéct od stresu nebo nepříjemných povinností. Poznat tyto spouštěče je důležité, protože to je první krok k tomu, abychom mohli hraní her kontrolovat, spíše než ono nás. Tam, kde bychom mohli sahat po mobilu, můžeme zkusit jít na procházku nebo se věnovat nějaké jiné aktivitě, která nám pomůže s naší nepohodou.

Nastavení pravidel a limitů

Stejně jako si stanovujeme budget, když jdeme nakupovat, je důležité stanovit si pevná pravidla a limity pro hraní her. Možná to bude znít jako zbytečná disciplína, ale věřte, že se tato sebekontrola vyplatí. Stanovte si časový limit denně nebo týdně, který na hraní her věnujete, a držte se ho! Chce to jen trochu vůle a zvyku. Je to jako jarní úklid domácnosti – jednou to uděláte a pak už jen udržujete standard. A navíc, ten pocit, když dodržíte vlastní pravidla, je sladší než vítězství v jakékoliv hře.

Shánění alternativních aktivit

Je jasné, že čas, který jste dříve trávili hraním, bude potřeba něčím zaplnit. Vytvořte si seznam věcí, které jste vždycky chtěli dělat nebo naučit, ale „nikdy nebyl čas“. Učení jazyků, sportování, malování, psaní blogu, cvičení, čtení knih – possibilities are endless! Čas, který budete nyní do těchto aktivit investovat, se vám navrátí v podobě dovedností, zlepšené kondice nebo nově získaných znalostí.

Digitální detox

Pojďme se na chvíli odpojit od technologií, které nám neustále kradou pozornost. Digitální detox může být nejenom o omezení her, ale také o vypnutí notifikací ze sociálních sítí a e-mailů. Myšlenka je jasná – „out of sight, out of mind“. Když nebudou neustále přicházet upozornění, sníží se i pokušení vrhnout se do virtuálního světa. Navíc, uvidíte, že když budete kontrolovat telefon místo toho, aby on kontroloval vás, objevíte v životě nový klid a pohodu.

Pomocné aplikace a techniky

V dnešní době existuje spousta aplikací a technik, které nám mohou pomoci s kontrolou našich návyků. Od aplikací sledujících čas strávený při hraní her až po metody jako Pomodoro technika, která nás učí dělit práci (nebo hraní) na krátké intervaly s pravidelnými přestávkami. Tyto techniky nutí přemýšlet o čase a jeho využití efektivněji, a co je nejdůležitější, pomáhají nám stanovit si zdravé hranice mezi prací, zábavou a odpočinkem.

Sociální podpora a sdílení zkušeností

Ve chvílích, kdy se snažíme překonat návyk, je sociální podpora neocenitelná. Ať už se svěřujeme rodině, přátelům nebo se zapojíme do komunity lidí s podobnými zkušenostmi, je dobré mít okolo sebe lidi, kteří nás chápou a mohou nám poskytnout oporu. Nebojte se o své zážitky a potíže mluvit; sdílení pomáhá nejen vám, ale může inspirovat i ostatní. A kdo ví, třeba právě vy pomůžete někomu jinému najít cestu z bludiště videoher.

Na závěr vám chci říct, že jsem se s tímto bojem se závislostí na hrách potýkala i já, s podporou mého manžela Lukáš. A byla to právě naše společná snaha o vědomé trávení času, která nám pomohla najít cestu k lepšímu, zdravějšímu životnímu stylu. Vězte, že jakmile najdete odhodlání a začnete dělat malé kroky, vše se stává možné. Držím vám palce ve vašem boji s digitálními svody a přeji mnoho úspěchů v hledání a užívání radostí skutečného světa.

Napsat komentář